ARİFE GÜVEN İLE KİTAP TAVSİYELERİ

En son güncellendiği tarih: May 9


Arife Güven // Editör: Kemal Albayrak

Merhaba sosyaledebiyat.com okurları, burçlara göre kitap tavsiyemize bu sayımızda da devam edeceğiz yalnız bu defa bir farklılık olsun istedim. 12 kitap tavsiyesinde bulunacağım, kitaplarla ilgili kısa kısa notlar paylaşacağım, siz değerli okurlarımız bu bilgiler ışığında içlerinden beğendiğinizi okuyabilir ya da sevdiklerinize tavsiye edebilirsiniz. Keyifli okumalar diliyorum.

1-Fikirler ve Tercihler-Albert Einstein:

Nazizim, Sosyalizm ve Yahudilik gibi pek çok konuda yazdığı makale, mektup gibi belgelerin belirlibir düzen içerisinde bir araya getirilmiş halidir. Albert Einstein’in fikirlerinden istifade etmek isteyen sevgili kitap dostlarının zevkle okuyacağını umuyorum.


2-Fedailerin Kalesi Alamut-Vilademir Bartol:

Hikaye 11.yüzyılda İran’da geçmektedir. Kendini Peygamber ilan eden Hasan Sabbah’ın, seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçisine dönüştürerek bölgede hakimiyet kurmak için tasarladığı planları uyguladığı Alamut Kalesi’nde geçmektedir.


3-Şah Mat-Mario Mazzanti:

Polisle Satranç oynayan bir seri katilin hikayesi anlatılmaktadır. Polisiye severlerin merakla ve ilgiyle okuyabileceği zaman zaman beyin fırtınası yapabileceği sürükleyici bir kitaptır.


4-Seranad-Zülfü Livaneli:

Söz konusu Zülfü Livaneli olunca yoruma gerek yoktur benim için ama kendisiyle daha önce tanışmamış okurlarımız için kısaca bahsedeyim. Yahudi Soykırımının yaşandığı dönemde yarım kalan bir aşkın öyküsü... Yalnız aşk romanı olarak adlandırmıyorum, Struma Gemisi’ni ve tarihimizi araştırmak için güzel bir başlangıç kitabı olarak görüyorum. Keyifle okuyacağınıza eminim.


5-Martı Jonathan Livingston-Richard  Bach:    

Sürgün edilmesi pahasına bile olsa özgürlük isteyenlerin hikayesi. Sonu güzel bitsin isteyenler için tavsiyemdir.


6- Puslu Kıtalar Atlası-Ihsan Oktay Anar:    

Felsefe severler için farklı bakış açılarına değinen felsefi romandır. Başkalarının fikirlerine saygı duymayı önemsiyorsanız okumanızı tavsiye ederim.


7-Hayvanlardan Tanrılara-Yuval Noah Harari:    

Bugüne kadar yeryüzünde yaşamış insan türlerine değinen ve günümüzde halen yaşamakta olan Homo Spiens’in tarihi gelişimini bilimsel verilere dayanarak detaylı bir şekilde ele alan kitaptır.


8-Posta Kutusundaki Mızıka-A.Ali Ural:    

Yakın bir dosta yazılan fakat gönderilmeyen mektuplardan oluşan deneme türündeki bir kitaptır. 


9-Toprak Ana-Cengiz Aytmatov:    

Sevgili Cengiz Aytmatov, asla reklama ihtiyaç duymayacak kalitede bir yazar. Mutlaka bütün kitapları okunmaya değer. Kendisiyle ilk defa tanışacak olan okurlarımız için bir başlangıç olsun. Duygu yüklüdür. Keyifli okumalar...

10-Askın Meali Yusuf ile Züleyha-Sinan Yağmur:

Hepimizin bildiği Yusuf Peygamberimizin kıssası anlatan kitapta Sinan Yağmur kalitesi var tabii ki. Farklı yorumlarla harmanlanmış hikayeyi beğenerek okuyacağınızdan eminim...


11-Momo-Michael Ende:

Masal roman türündeki kitap, küçük bir kızın hikayesi... İnsanlara değersiz şeyleri değerliymiş gibi gösterip, asıl değerinden nasıl uzaklaştırdıklarını gösteriyor desem abartmış olmam. 


12-Şu Çılgın Türkler-Turgut Özakman:

Hala okumadıysanız vakit geç değil. Şanlı tarihimizle ilgili dokümanter bir kitap. Keyifli okumalar  diliyorum..

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube