ARAYIŞ / BERDAN BER


Yazar Adı: BERDAN BER Kitap Adı: ARAYIŞ Yayın evi: PUSLU YAYINCILIK Basım Yılı: MART 2020 (1. BASKI) Türü: ROMAN Sayfa Sayısı: 160

📚 Röportaj yapacağım için yazar ve kitabını tanımak amacıyla Arayış'ı okudum.

📚 Ben tanımaya çalıştım, siz de tanıyın diye yazarımız: Berdan BER, 1979 yılı doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini Pertek’te almıştır. 1996-2000 yılları arasında Balıkesir Üniversitesinde Endüstri Mühendisi olarak lisansını tamamlamıştır. İlk kariyer hayatına İstanbul’da başlamış ve devamında Londra’da dil eğitimini tamamlamıştır. 2003 yılında kurucusu olduğu uluslararası gıda ihracatı yapan, ülkenin alanında sayılı ihracatçı şirketlerinden Sinerji Lojistik Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanıdır. Almanya’da kendi sektöründe iştirakleri mevcuttur. 2010-2018 yılları arasında Antalya İhracatçılar Birliği, sonrasında Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Aynı dönemlerde Türkiye Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Sektör Kurulu Üyeliği yapmıştır. 2018-2019 Yıllarında Türkiye Endüstri Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Antalya Döşemealtı Sanayici İş İnsanları Der. Yönetim Kurulu Üyesidir. ” ARAYIŞ ” romanı ile profesyonel yazarlık dünyasına ilk adımını atmıştır. ” DEPRESENTEZ ” adında ikinci romanı yazım aşamasındadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

📚 Kitabımız her sürecin bir yolculuk olduğunu, her amacın bir son olmadığını ve mutluluğa ulaşmanın en önemli anahtarının ‘’farkındalık’’olduğunu vurgulamayı satırlarıyla dert edinmiştir! Sayfaların damarlarında akan farkındalık, bedenimizdeki auranın alanını genişleterek, tecrübelerin ve sorgulamanın bitmeyeceği bir arayışa sürüklerken, ‘denge’ kavramının koruyucu gücünü anlatmayı, sevginin diline teslim edecektir. Ön yargılardan her daim uzaklaşarak, keşfetmenin, kendiyle rekabetçi bir duruş sergileyerek, kendi önünden egosunu çekmenin, mutluluğa ulaşmak için ilk anahtarı tutma eylemini tattırmaya çalışacaktır. Şimdi her günün en güzel ilk eylemi olan ‘göz kapaklarımızı açarak’ ARAYIŞ’a başlayabiliriz… (Tanıtım Bülteninden)

📚 Arayış'ta:"İyi, ama kendini tamamlamak için bu kadar uzağa gelmeye ne gerek vardı, kendi kozanda bile tamamlayabilir ve özgürleşebilirdin, kelebekler gibi," diyor. Kendini tamamlamak için gerçekten o kadar uzaklara gitmeye gerek var mı? İçinde eksik olan bir şey varsa ve bunun ne olduğunu bilmiyorsan; nereye gidersen git tamamlayamama olasılığı var. Eğer ne aradığını biliyorsan, nerede olduğunu da bilme olasılığın var, çok aramana gerek yok. Nihayetinde bu aradığın şeye bağlı. Dervişler arayışlarını tamamlamak için çileye girerlermiş. Arayışlarını içsel olarak yapıyorlarmış.

📚 Bir bölümde: " Her birey için bu yolculuk baştan başlıyor, kendi seyahatnamesini yazıyordu her insan!" denilmiş. Her birey, her yolculuk farklı olduğuna göre; kişisel gelişim, felsefe, psikoloji gibi branşlarda nasıl genelleme yapılıp, tek tip tavsiye veriliyor? Değişik yapıya sahip bireyler olarak, aradığımız farklı, eksiğimiz farklı öyleyse arayış yolumuzun da farklı olması gerekmez mi?

📚 Arayış, bir roman, hikayesi var ama sadece roman demek de haksızlık olurmuş gibi geliyor. Kişisel gelişim, deneme türü de diyemeyiz; onlar gibi özlü sözleri ya da tavsiyeleri söyleyip, bunu yapın, şunu yapmayın da demiyor. O sözleri, tavsiyeleri, deneyimleri; iyi bir kurgu ile iç hesaplaşmalarda ya da dost sohbetlerinde konuşmalarla romanlaştırmış.

📚 Roman ilerlerken sonu belli diye düşünürseniz yanılırsınız, bir ihtimal tahmin edebilirsiniz. İlk verilen sonu okuduğunuzda anlamıştım zaten derseniz yanılırsınız. Çünkü tahmin edemeyeceğiniz ikinci bir son sizi bekliyor. Bu değişik sonu arayıp, öğrenmek için Arayış'ı okuyun, ben daha fazla ipucu veremeyeceğim.

📚 Arayış'ta bulduklarım:

📌 Belki son perdenin artık amasız, ustaca oynanacağı, tüm profesyonelliğini amatör ruhla sahneye dökeceği bir başlangıç yolculuğuydu.

📌 Geçmişini iyi okuyamayanların geleceğe yön veremeyeceği ya da sonuçlarından kötü bir yeni geçmiş daha oluşturacağı kuşkusuz bir gerçeklikti.

📌 İnsan işte; içindeki arzular, hırslar, sahiplenme ve inanma duygusu, aitlik ve gelişme güdüsü doğru okunduğunda yönlendirmek ve hükmetmek en yanlış ya da en doğru ideallerin bile gerçekliğe dönüşmesini kaçınılmaz kılıyordu.

📌 Maalesef, kapitalizm dünyaya yön verirken insan kadar özel bir varlığı özgünlükten çıkarıyor ve metalaştırarak istediği formlara sokuyor.

📌 Akıllı insanlar, tecrübeli insanları kulaklarını kabartarak dinleyenlerdir; hem kendi hem başkalarının yaşadıklarından ve öğrendiklerinden sonuçlar çıkarırlar. Herkesin aradığını bulması dileğiyle keyifli okumalar...

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube