ANIL BASILI - RÖPORTAJ

En son güncellendiği tarih: May 9


-Okurlarımıza kendinizden bahseder misiniz? Anıl BASILI kimdir?

Merhaba, gazetecilik mezunuyum. İstanbul’da, köpeğim Dali ile birlikte yaşıyorum. Balino, Melodi ve Uzun Kulak isimli çocuk kitaplarım bulunuyor.


-Yazarlığı bir hobi olarak mı yapıyorsunuz yoksa bir meslek olarak mı?

Bir hobi veya meslek olarak değil de sizi içine çeken güzel bir yolculuk gibi…


-Pek çoğumuz sayfalarca yazsak bile kendimizi ifade edemezken siz çocuk kitabı yazarak nasıl sığdırdınız hayal dünyanızı?

Özellikle çocukluk hayallerinizi hatırlamak, dahası onları bir araya getirmek zordur. Bazı hikâyeler gidişatını kendi belirler. Kafanızda bir sınırı var. O sınıra geldiğinizde hikâye tamamlanmış oluyor. Anlatmaya ya da yazmaya başlamak önemli.


-Yazar olabilmek için çok farklı türler varken neden çocuk kitaplarını tercih ettiniz?

Aslında bir tercih değildi. Yetişkinlerin de çocuk kitapları okuması gerektiğine inanıyorum. Unuttukları hayalleri var. Çocukların da yola çıkacakları nice ilk hayalleri… Hepimiz bir yerde denk geliyoruz. Edebiyata sığınıyoruz.


-İlk kitabınız olan BALİNO’nun bir hikâyesi var mı?

Çocukluk hayallerim, o zamanlar sorduğum sorular, izlediğim filmler, okuduğum kitaplar hepsi Balino’nun hikâyesini oluşturuyor.


-BALİNO ismin sizce bir anlamı var mı?

Harflerin yerlerini değiştirdiğimizde sizin adınız çıkıyor diyen okurlarım oldu. Ama isim seçerken özel bir tercihim olmadı. O an, belki hisle karakterler gözümde belirdi.


-Çocuk kitapları olmasına rağmen 7’den 70’e her bireyin yüreğini ısıtacak onları çocukluk yıllarına taşıyacak kitapları kaleme alıp okurlarınız ile paylaşmak nasıl bir duygu?

Bir şeyleri başardığıma inanabiliyorum. Daha da güzeli bu devam edecek, biliyorum.


-Kitaplarınız ile çocukluğunuz arasında bir bağ var mı?

Sadece çocukluğumla değil, tüm hayatımdan küçük dokunuşlara sahipler.


-Ocak ayında basımı olacak olan üçüncü kitabınız Uzun Kulak hakkında biraz bahsedebilir misiniz?

Artık oyuncakların hiç olmadığı bir dönemde tabletlere gömülen çocukların umutsuz hikâyesi demek isterdim. Ama değil. Hikâyelerim umuttan besleniyor. Uzun Kulak’la tanışacak çocuklar tabletlerini bir kenara bırakacak. En azından hikâye böyle ilerliyor. 


-Kitaplarınızdan genel olarak biraz bizlere bahsedebilir misiniz?

Hayal ve sevgi tohumlarından besleniyorlar. Önyargıların en büyük engelimiz olduğunu görüyoruz Melodi’de, Balino’da ise hayallerimizden asla vazgeçmememiz gerektiği konusunda umutlanıyoruz.


-Sosyal medya üzerinden pek çok etkinlik düzenliyorsunuz ve hepsi de çocuklar için. Sizi böyle güzel etkinliklere başlamanıza vesile olan olay nedir?

Üniversiteden beri çocuklar için yaptığım küçük etkinlikler oldu. Son iki yıldır bu durum hızlandı diyebilirim. Bizim için önemsiz görünen bir duruma verdikleri tepki. İlk defa bir oyuncakla karşılaşmaları mesela…


-Geçtiğimiz günlerde düzenlemiş olduğunuz Oyuncak Partisi fikri nasıl oluştu, o gün neler yaşadınız?

Bir fotoğraf paylaşmıştım, ilk oyuncağımla ilgili. Sonra o gece bana takipçilerimden ilk oyuncak fotoğrafları geldi. Hepimiz çocukluğumuzu özlüyorduk. Bir araya toplanalım hem çocukluğumuzdan bir gün yaşayalım hem de okullar için oyuncak toplayalım diye düşündüm. Ve ortaya yetişkinler için Oyuncak Partisi çıktı. Soğuk/sıcak oyunu oynadık, masal dinledik, çizgi film seyrettik, çok güzel oyuncaklar topladık.


-Sizi diğer çocuk yazarlarından ayırdığını düşündüğünüz bir özellik ve lakin fikriniz var mı?

Hepimiz onların dünyalarını ve umutlarını sağlamlaştırmaya çabalıyoruz.


-Gelecekte ki çocuk kitabı yazarlarına önerileriniz var mı varsa nelerdir?

Vazgeçmemek, sanırım en doğrusu bu.


-Sosyal medya üzerinde birçok çekiliş yapıyorsunuz bu kitaplar sizin kendi kütüphanenizden mi?

Aslında bir kütüphanem yok. Okuduğum kitapları sosyal medyanın dışında da insanlara hediye ediyorum. Bitirdiğim için metroda kitabı bırakıp yoluma devam etmişliğim çoktur.


-Sosyaledebiyat.com’u takip ediyor musunuz? Okurlarımıza bir mesajınız var mı?

Sosyaledebiyat.com ailesine ve okurlarına çok teşekkür ediyorum.


Editör: Kemal ALBAYRAK

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube