ANGELA'NIN KÜLLERİ /Frank McCourt

En son güncellendiği tarih: Nis 18Sizlerle son okuduğum, okurken duygulanıp takdir ettiğim gerçek bir hayat hikâyesi olan kitabı paylaşacağım; Angela'nın Külleri.


Angela'nın Külleri, İrlanda asıllı Amerikalı öğretmen ve yazar Frank McCourt'un 1996 yılında yazdığı Pulitzer Ödüllü otobiyografik kitabıdır. Pek çok dilde defalarca basılan bu anı kitabına birçok ödül verildi. Bunlar arasında Pulitzer Ödülü, Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü ve Los Angeles Times Kitap Ödülü sayılabilir.


Frank McCourt'un bu anı kitabının ilk cümlesi şöyledir: "Geriye bakıp çocukluğumu anımsadığımda nasıl hayatta kalabildiğime hâlâ şaşarım. Kötü bir çocukluktu; mutlu bir çocukluğun pek kayda değer yanı yoktur zaten. Sadece mutsuz bir çocukluk geçirmiş olmak da mutsuz bir İrlandalı çocuk olmak kadar kötü değildir. Bundan da kötüsü, mutsuz bir İrlandalı Katolik çocuk olmaktır."


Ekonomik kriz sırasında, Amerika'ya yeni gelmiş bir göçmen ailesinin çocuğu olarak Brooklyn'de dünyaya gelen ve İrlanda'nın Limerick kentindeki yoksul mahallelerde büyüyen Frank McCourt'un anıları böyle başlıyor. Frank'in babası Malachy, genellikle çalışmadığı, çalıştığı zamanlar da aldığı parayı içkiye yatırdığı için, annesi Angela'nın çocuklarını bakıp besleyecek parası yoktur. Ancak aynı Malachy, sorumsuz ve garip bir adam olmasına karşın, Frank'in hikâye yazma yeteneğini ortaya çıkaracaktır. Frank, babasının, İrlanda'yı kurtaran Cuchulain hakkında anlattığı hikâyelerle, annesine bebekler getiren, Yedinci Basamaktaki Meleğin hikâyesiyle beslenerek büyür. Belki de Frank'in hayatta kalmasının nedenidir bu hikâye. Frank, paçavralar giyerek, Noel yemeği için omuz başı dilenerek, ateş yakmak için sokak kenarlarından kömür toplayarak, yoksulluğa, açlığa ve akrabalarıyla komşularının umursamaz zalimliğine katlanır. Katlandığı gibi, hikâyesini, yaşama sevinciyle dolu, olağanüstü bağışlayıcı ve etkili bir dille anlatmak için sağ kalır.


Her sayfası, Frank McCourt'un şaşırtıcı ve sevecen mizahı ile dolu olan Angela'nın Külleri, bir klasiğin tüm belirtilerini veren muhteşem bir kitap. 'Why Should You Doubt Me' (Benden Niye Kuşkulanasın ki?) isimli kitabın yazarı, Mary Breasted'in dediği gibi, "Frank McCourt'un kitabı çok dokunaklı çünkü insanın yüreğini dağlayan hikâyesi gerçek. Hiç kimse, hiçbir zaman yoksullukla çocukluğu böyle anlatmadı. Frank McCourt'un hikâye yazmak için sağ kalması insanı hayrete düşürüyor. Böylesine bir pislik ve sefaletten, kusursuz bir başyapıt yaratabilmiş olması da az mucize değil." Frank'in çocukluğu İngiliz-İrlandalı, Katolik-Prostestan çekişmesi, IRA, yoksulluk ve kardeşlerini kaybetmenin acısıyla geçer. Fakat yazar, anı türünde yazdığı romanında tüm bunları okuyucuya esprili ve alaycı bir üslupla aktarmaktadır. Frank McCourt, 1999 yılında "Angela'nın Külleri 2 Umuda Doğru" adlı devam kitabını yayımladı. Angela'nın Külleri kitabı Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde yer almaktadır. Yayımlandıktan üç yıl sonra 1999 yılında İngiliz yönetmen Alan Parker tarafından aynı adla sinemaya da aktarıldı. Senaryosunu Laura Jones ve Alan Parker'ın birlikte uyarlayıp yazdıkları filmin aynı zamanda yapımcılarından biride Alan Parker'dır. Başlıca rollerinde Emily Watson ve Robert Carlyle'ın oynadıkları filmin müziğini John Williams bestelemiştir. Filmde Billie Holiday ve Sinéad O'Connor'ın şarkılarına da yer verilmiştir.


ALINTILAR

* İnsanın kafasının içine kimsenin karışamaması çok güzel bir şey.

* Bir insanla konuşmamak onun için en ağır cezadır…

* Kaç yaşındasın, oğlum?

* On beş buçuk, Mrs. Finucane.

* Her türlü aptallığı yapacak kadar genç, ama doğruyu bilecek kadar yaşlı sayılırsın.

* Dünyanın her tarafında insanlar acılarıyla övünür ya da sızlanırlar.

* Babam, eğer İrlanda için ölmeye yemin edersek bize dondurma almamız için para vereceğini söylüyor; yemin ediyoruz ama parayı hiçbir zaman alamıyoruz...


Editör: Damla Güler Öztürk

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube