AMELİYAT ELDİVENİ NASIL BULUNDU?


Sıkıntılı bir dönemden geçtiğimiz, salgına karşı sağlığımız için evde kaldığımız bu günlerde; sadece zaruri ihtiyaçlarımız için dışarı çıktığımız zamanlarda çoğumuz korunmak için maske ve eldiven takıyoruz. Peki el hijyeni için taktığımız eldivenlerin nasıl bulunduğunu, icat ediliş hikayesini biliyor muyuz?


19.Yüzyıl sonları...

Baltimore’da bulunan John Hopkins Tıp Okulu’nun cerrahi öğretmenlerinden William Stewart Halstead (1852 - 1922), yaptığı ameliyatları "Halsted ameliyatlarını bitirinceye kadar hasta taburcu olur" şeklinde alaylı cümlelere maruz kalacak kadar uzun tutmasıyla meşhurdur.

Fakat o, elinin yavaşlığından yada beceriksiz bir cerrah olmasından değil, aksine daha sonradan anlaşılacağı gibi itinayla bağlanan damarların ve yıpratılmadan dikilmiş dokuların enfeksiyon olasılığını azalttığını keşfettiği için ameliyatlarını itinayla, yavaşça yani uzun bir sürede yapıyordu.

Ama kimsenin bilmediği bir sebebi daha vardı Doktor Halsted'in meşhur uzun ameliyatlarının; çekingen kişiliği yüzünden sadece ameliyatlarda konuşup vakit geçirebildiği Hemşire Caroline Hampton. Caroline Hemşire, Halstead’in tüm ameliyatlarında ona yardım ediyordu. Halstead aslında içine kapanık, sosyal yönü zayıf bir kimseydi. Bu nedenle hastane dışında başka kadınlarla iletişimi zayıftı; Bu, onun, Caroline Hemşire’ye eğilimini kuşkusuz arttıran bir özelliğiydi. Ona duyduğu bu platonik aşk ameliyatların uzun sürmesinde yadsınamaz bir başka sebepti kuşkusuz...

Bu platonik aşkın gelelim bizi ilgilendiren kısmına...

Yine uzun bir ameliyat sonrası Doktor Halsted Hemşire Caroline'in ellerinde oluşmaya başlayan kızarıkları fark etti ve bunun hijyen için ameliyat gereçlerinde kullanılan temizlik solüsyonlarına karşı oluşan alerji yüzünden geliştiğini anlaması çok da uzun sürmedi. Ve bu olay git gide Hemşire Caroline'in ameliyatlara girmesine engel olacak seviyeye ulaşmaya başlamıştı. Bu durum Caroline Hemşire’nin ameliyat hemşireliğinden ayrılmasını gerektirecek kadar ciddileşince Halstead önce depresyona girdi… Ama bunun çözüm sağlayamayacağını kavrayınca araştırmalara koyuldu. Taa ki Dr.Halsted'in sevdiği kadını tek görebildiği ortamı kaybetmemek için şehirde bir lastikçiye -lastikçi için de ilginçtir bu durum çünkü ilk kez istenen bir sipariştir bu ince eldivenler - bir çift lastik eldiven sipariş verinceye kadar... Halsted, Goodyear-Rubber Company’ye çok ince ve hafif eldivenler yaptırdı. Eldivenler buharla sterilize edilip tekrar tekrar kullanılıyordu. Caroline hemşire bu eldivenleri kullandığında ellerindeki lezyonlar kayboldu. 1890'da ünlü cerrah, Caroline hemşire ile evlendi.

Bu gün eldivenin içinde fazla pudra kaldığında, ya da eldiven elini sıktığında, ameliyat sırasında elinden sıyrıldığında, ameliyat hemşiresine kızan cerrahlar ve onlara içlerinden söylenen hemşireler aslında bu eldivenlerin bir hemşireyle bir cerrahın aşklarının ürünü olduğunu bilmezler.

Şu an doktor, hemşire ve sağlık çalışanların küçük / büyük tüm cerrahi girişimlerde kullandığı o eldivenler aslında ''Aşık Bir Adam''ın sevdiği kadını biraz daha fazla görme çabasının sonucundan başka bir şey değildir.

Hayatta herkesin bir hikayesi var

Hayat bence vesilelerden ibarettir...

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube