AMANNN DİKKAT! "BIÇAKLAR ÇEKİLDİ" / KNIVES OUTBir oyuncu için bütün bir film seyredilir mi, hele ki iki saatse? Bence seyredilir. Ne zaman afiş ve fragmanda kırmızılar içinde Jamie Lee Curtis'i gördüm, bu filmi seyretmeliyim dedim. J. L. Curtis ilk beş oyuncum içinde, hayranım ( babasını da severdim). Sonra oyuncular listesini görünce filmde bir ben yokum dedim.,


“Bıçaklar Çekildi/Knives Out”, Rian Johnson’nun yazıp yönettiği, polisiye/komedi filmi. Tabii ben bunu seyredince anladım, yoksa klasik bir Agatha Christie cinayet filmi bekliyordum; delillerle, sorularla hatta birkaç ceset ile karşılaşmayı umuyordum. Filmin kadrosu oldukça kalabalık, Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, Don Johnson, Toni Collette, Lakeith Stanfield, Katherine Langford, Jaeden Martell ve Christopher Plummer baş rollerde.


Kalabalık çünkü klasik bir aile toplantısı sonrasında elimizde bir ceset var. Christopher Plummer, ünlü bir suç romanı yazarı ve yayın evi sahibi olan olan Harlan Thrombey'i canlandıyor. Thrombey, 85. yaş gününde parti sonrası evinde ölü bulunur. Meraklı bir araştırmacı dedektif olan Benoit Blanc (Craig), polis dışında cinayet araştırmasında yer alır ama onu kimin kiraladığı belli değil. Thrombey'nin ölümünün ardındaki gerçeği bulmak için zorlu bir mücadeleye girişir. Dedektif Blanc, araştırmasını ilerlettikçe, saklı kalan birçok gerçek ortaya çıkar. Doğum günü için eve gelen tüm aile bireyleri töhmet altında kalır. Klasik bir zengin ve kalabalık aile tablosu; birbirine kazık ya da çelme takmaya çalışan aile üyeleri, kıskançlık, çekememezlik, babanın gözüne girip mirastan daha fazla pay alma çabası, ne ararsanız var. Bir türlü bitmeyen entrikalar çözülür ve taşlar yerine oturur.


Filmin görsel şöleninde sanat yönetmeni Jeremy Woodward'ın katkısı inkar edilemez. Mekan ve dekorların güzelliği anlatılmaz, müze gibi bir malikâne (tam benlik). Malikâne film için özel tasarlanmış. Filme adını veren bıçak standı oldukça ilginç ve ürkütücü, şahsen ne kadar antika sevsem de evimde böyle bir obje olsun istemem. Duvarlar dolusu kitaplıklar, antika heykeller, duvar dekoru gibi duran gizli pencere, altında gizli çekmecesi olan masa saati gibi birçok detay vardı.


Genelde çok yıldızlı kadrolarda problem olsa da bu filmde bir problem yoktu. Başrol Daniel Craig olarak görünse de, her biri ayrı ayrı liste başı ödüllü oyuncular olan Jamie Lee Curtis, Christopher Plummer, Michael Shannon, Don Johnson ve Toni Collette filmin çıtasını yükseltiyorlar. Toni Collette çok tanınmasa da benim beğendiğim Altın küre dâhil birçok ödülü olan bir sanatçı. Kimsenin önemsemediği, köşesinde sessizce biblo gibi oturan büyükanne Wanetta (K Callan) ise benim favorim oldu. Hepsi bekleneni vermiş, keyifle izleniyorlar. Ben başka bir konuya değineceğim, yıllar hepimiz gibi onları da etkilemiş. Nerede 80'li yılların efsane dizisi Miami Vice'daki Don Johson? Plumer ile aralarında 20 yaş olmasına rağmen neredeyse akran gibilerdi, kırışıkların çoğunu sakalla kapatmıştı. Gözden J. L. C. de yıllardan nasibini almış; alın, dudak kenarı, boyun bölgelerinde ki kırışıklar ona farklı bir hava katmış. Kırmızılar da mavilerde çok yakışmıştı. Her şeyin güzelliğe bağlandığı, estetik dokunuşların çığ gibi büyüdüğü bu zamanda hem Johnson'ı hem Curtis'i tebrik ediyorum, kendilerine dokunmadıkları doğal kaldıkları için.


Filmde iki şey beni biraz rahatsız etti: Bazı yerlerde Dedektif Blanc, gereksiz, uzun konuşmalar yapıyor, söyledikleri genel mi, cinayetle mi ilgili çok anlaşılmıyor. Diğeri ise bu canım dedektif rolünün Craig tarafından harcanması. Kadrodaki oturmayan, rolün hakkını veremeyen, yetersiz kalan tek kişi oydu. Konuşmalarında hep Holmes ve Watson'dan bahsediyordu, üstelik Watson diye hemşire Marta'ya hitap ediyordu ama yeni tabirle Hercule Poirot çakması gibiydi.


“Bıçaklar Çekildi” sıradan bir polisiye gibi gözükse de Oscar, Altın Küre, BAFTA, Satellite gibi birçok ödüle aday olmuş ve Satellite En İyi Sinema Filmi Kadrosu Özel Başarı Ödülü ile Amerikan Kostüm Tasarımcıları Birliği Çağdaş Film Dalında En İyi Kostüm Tasarımı Ödülünü kazanmış, kostüm tasarımcısı Jenny Eagan'a tebrikler.


Bir cinayet polisiyesini izlerken gülmek istiyorsanız kaçırmayın; seyredin. Seçtiğiniz tüm filmleri keyifle izlemeniz dileğiyle...


Editör: Uğurcan Uygun© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube