ALTIN KUBBELİ ŞEHİR

En son güncellendiği tarih: Nis 18Yurt içinde uygun fiyatlı uçak biletleriyle gezmeye alışınca artık yurt dışını da tecrübe etme zamanımız gelmişti.Yine bir kampanya sırasında alınan Kiev biletleri ile ilk yurt dışı tecrübemizi yaşayacak olmanın heyecanı tüm benliğimizi sarmıştı.Cuma akşamından yolllara düşecek pazarı pazartesiye beğlayan gece yarısı geri dönecektik.Kırk sekiz saatlik şahane dolu dolu bir hafta sonu kaçamağı yapacağımızdan habersizdik.


Pasaportsuz,vizesiz (malum schengen vize başvurusu başlı başına dert :) dertsiz,tasasız seyahat edebilmek çok güzeldi.Zhuliany Havaalanına indikten sonra gümrükte kimlik bilgilerinizi dolduracağınız bir belge veriyorlar elinize. Onu doldurup teslim ettikten sonra hoop içerdesiniz. Sorgu yok,sual yok.Bu kadar basit.Çıkışta uber de çağırabilirsiniz taksi de tercih edebilirsiniz. Biz gece geç saatte orada olduğumuz için hemen bir taksiye atlayıp otelimize ulaşmıştık. Zhuliany havaalanı mesafe olarak merkeze çok da uzak olmadığı için çok da para hesabı yapmamıştık ki komik bir rakama ulaşımımızı gerçekleştirmiştik.Opera binasının tam karşısında bulunan mini down town oteli tercih etmiştik. Gayet temiz,rahat ve uygun fiyatlıydı.Geç saatte geldiğimiz için hemen yerleşip uykuya daldık malum sabah erkenden kalkıp keşfe başlayacaktık.Seyahat planı yaparken zamanı iyi değerlendirmek gerçekten önemli bir konu.Biz de zamanımızı en iyi şekilde değerlendirmek için harita üzerinde görmek istediğimiz ve en uzak yerden başlarız gezmeye ve toparlaya toparlaya döneriz otelimize.İlber Ortaylı’nın da dediği gb mutlaka yürüyerek gezer,şehre karışır,sokak pazar ne bulursak girer çıkarız.

Kiev de gezilip görülecek yerler listesi yapıldığında bu listenin başını uzayıp giden kilise ve katedraller çekiyor.Çünkü Kiev tam tamına dokuz yüz elli adet kilise ve katedrale ev sahipliği yapıyor.Bu sebepten ötürü de Kiev kubbeler şehri olarak tanınıyor. Sonrasında ise meydan,park ve yapılar görülecekler listesine ekleniyor. Sözünü ettiğimiz bu kilise ve katedrallerin elbette hepsini gezmeye haftalar yetmez. Hepsini görmeye gerek var mı orası da tartışılır elbette ki ama birbirine yakınlık açısından bazılarını görmek dini ne olursa olsun herkesin gözüne estetik anlamda şenlik verecek derecede güzel yapılar.Mesela St. Michael’s Golden-Domed Monastery uzunca bir caddenin bir başında iken diğer başında Saint Sophia Cathedral’i yer alıyor. Hatta Saint Sophia Cathedral’in çan kulesine çıkıldığında Saint Michaels’in ihtişamlı altın sarı kubbeleri ışıl ışıl parlayarak size göz kırpıyorlar. Bu iki katedrali bir çırpıda gezip hızımızı alamamış olabiliriz. O zaman sizi şöyle Perhersk Lavra’ya (mağaralar manastırı) alalım.Burası da yine birden fazla kiliseyi içinde barındıran altın kubbe ve çan kulelerine sahip görkemli bir oluşum.Bunların dışında şehir merkezine daha yakın Saint Volodymyr’s Cathedral ve şehrin merkezinden biraz daha uzakta kalan Gothic Saint Nicholas Roman Catholic Cathedral mimarileri ile kesinlikle görülmeye değer.Gothic katedralin tam karşısında bir de one love coffee adında bir kahveci var ki orada oturup kahvenizi yudumlarken katedral mimarisinin keyfini çıkar manın tadı paha biçilemez. Yapmadan dönmeyin derim

Alman edebiyatçı Goethe ‘’içinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum’’demiş Kiev için.Bu sözün doğruluğunu Kiev’i gezerken daha net bir şekilde görmek mümkün.Dört şeritli gidiş dört şeritli geliş bir yolun ortasında bile park ve banklar görmek mümkün bu şehirde.Katedral gezimizi bitirdiğimize göre biraz da kendimizi doğanın kucağına atalım. Bunun için ilk durağımız şehrin göbeğinde olan ve içinde kırmızı binalı üniversiteyi barındıran Taras Shevcenko Parkı olabilir. Sonrasında da Mağaralar Manastırı yakınlarındaki Hryshko Ulusal Botanik parkı bu amaç için biçilmiş kaftan.


Kiev’de katedral kilise ve parkların dışında görülmesi gereken bir başka nokta ise Anavatan heykelinin de bulunduğu ve ismini de bu heykelin isminden alan bölge Anavatan bölgesidir.Burası tank ve uçakların olduğu bir açık hava müzesidir.Opera binası ,Altın Kapı, Bağımsızlık meydanı,Krescatik caddesi de gezerken mutlaka geçeceğiniz yerler arasında.Bir başka turistik bölge ise hediyelik eşya satın alabileceğiniz yine eşsiz mimaride yapılar görecebileceğiniz Andryevski Yokuşu’dur.Buradan sevdiklerinize minik hediyelik eşyalar aldıktan sonra Kiev’in yerel lezzetlerini tatmak için Kanapa adlı restaurantta mola verebilirsiniz.Borsch çorbasının, Kiev tavuğunun, tatlı ve tuzlu seçeneği olan varenkynin

(bizim mantımızın mantığında) tadına bakabilir güzel bir akşam geçirebilir ve ana vatana gönül rahatlığıyla dönebilirsiniz :)


Yazan:Derya Öğrenci


© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube