En son güncellendiği tarih: Nis 18Alacahöyük, Çorum iline bağlı Alaca ilçesine 15km kuzeybatısındaki Hüyük köyündeki bir höyüktür. Bu höyük kültür evresinden kalma 15 yerleşim ya da yapı katı saptanmıştır.

Asıl adı İmat Höyük’tür çevreye en yakın bilinen yerleşim yeri Alaca ilçesi olduğu için Alaca adıyla anılır. Atatürk burayı kendi cebinden verdiği 500 lirayla ilk kazılarını başlatmıştır. Kazıların başlaması dünyada büyük yankı oluşturmuştur.


İlk kazıları Osmanlı arkeolog Theodor Makridi tarafından 1907’de yapılmıştır. Burada yapılan kazılar 1935’ten sonra Dr. Hamit Zübeyir Koşay ve Remzi Oğuz Arık’ın başkanlığında yürütülmüştür. Bu kazılarda Bakır-Taş Çağından Osmanlı dönemine kadar uzanan dönemlere ait buluntular keşfedilmiştir.


Birinci kültür evresi olarak adlandırılan üst katlarında, Friglerden başlayarak Roma, Bizans Anadolu çanak, çömlek. Özellikle iç boyalı toprak kaplar ve ayaklı meyvelikler göstermektedir. Bu katlarda ortaya çıkan silah ve kullanım eşyalarının çoğunun taştan yapılmış olduğu gözlemlenmiştir. Alacahöyük’ te yapılan kazılar sonucu bulunan tarihi eserler Ankara’daki Anadolu Medeniyetler Müzesi ile 1941’de ziyarete açılan Alacahöyük Müzesi’nde sergilenmektedir. Alacahöyük ve Boğazköy’ü kapsayan alan 1988’de milli park olarak ilan edilmiştir.


Alacahöyük Antik Kentini Tanrıça Hepat’a ithaf edilen baraj MÖ1240’laa tarihlendirilmektedir. Tarım arazilerini sulamak ve içme suyu sağlamak amacıyla kullanılan eser, yaklaşık 150 metre uzunluğunda bir bente sahiptir. Barajın Hitit Kralı Tuthalia tarafından, Anadolu’da yaşanan büyük kuraklıkların ortadan kalkması için yaptırıldığı düşünülmektedir. Derinliği farklı noktalarda beş metreye kadar ulaşan baraj, aynı dönem tarihleri aralığında diğer öreklerinden farklı olarak yeraltı suyuyla besleniyor ve su kaynağı kendi havzasının içinde bulunuyor. Barajın açığa çıkarıla kısmında iki kanal bir havuz ve üç heykel kaidesi bulunmaktadır. Yaklaşık üçte ikisi dolan baraj bugün 2 milyon 500bin metreküp su bulundurmaktadır.


Editör: Kemal Albayrak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube