Abartıyor muyum?
Film ya da dizi izlerken tümüyle hayale kapılmadan yapılan hataları görmek abartı mı? O kadar emek sarf edilen yapımlarda çok basit hatalar izleyiciyi yani beni soğutuyor, yakıştıramıyorum. Baştan uyarayım seyretmeyenler için, spoiler içeriyor olabilir.


Geçen ay film yerine dizi izledim. Hem seyredecek film bulamadığımdan hem de televizyon seyretmediğim için dizilere bir bakayım, gündemden geri kalmayayım dediğim için. Çok konuşulan Atiye adlı diziyi seyretmeye karar verdim. Ne de olsa başrolde Mehmet Günsur vardı. Her ne kadar Beren Saat’i hâlâ sevememiş olsam da izledim. Beren Saat’i sevmeme sebebim fazlasıyla soğuk biri olması ve oyunculuk adına gereksiz abartılar barındırması. Arkeoloji, tarih, mekânlar ve konu da ilginç olunca seyrettim.


Daha başlarda beni rahatsız eden ilk konu; Atiye ve ailesi oldu. Anne; doğulu, eğitimi ve kariyeri belli değil; baba ise sıradan bir polis memuru emeklisi. Yanlış anlaşılmasın küçümsemiyorum ama bir memurun gelir düzeyi belli ama gelin görün ki iyi bir muhitte, kocaman, eskiden palas denilen, harika bir apartmanda oturuyorlar. Eşyalar da öyle sıradan değil. Kızlar iyi eğitim almış; biri ressam diğeri stilist- modacı; aynı şekilde hem atölye hem ev olarak kullandıkları ikinci evleri var (baba evi kalitesinde). Yaşam tarzı olarak süper Batılılar. Hepsi iyi hoş da bu değirmenin suyu nereden geliyor? Ayrıca Atiye’nin parasız ve kimliksiz gezmesi de var. Bu geziler yaşadığı şehir İstanbul içinde değil, Göbeklitepe ve Nemrut’a yapılıyor, kimliksiz ve parasız şehir dışına nasıl çıkıyor? Yola çıkarken yanında bir şey yok ama 2. sezonda Göbeklitepe’yi gezerken başını örtmüş ve boynunda çanta asılı. 2. sezonda anneannesi Zühre, Atiye’ye bir kolye veriyor. Atiye, psikiyatri kliniğinde yatan annesini ziyaret ettiğinde kolyeyi ona veriyor. Sonraki sahnelerde kolye gene Atiye’de ama annesinde de bir kolye var. Ozan ve ailesine gelirsek; onlar da ayrı bir muamma. Psikolog anne ve psikopat, çift kişilikli bir baba ile şımarık aynı zamanda ezilen bir çocuk olan Ozan. Baba Serdar’ın oğlu Ozan’ı dövme sahneleri Da Vinci’nin Şifresi filmindeki katil olan albino rahibi anımsattı. Diziye dönersek psikolog anne, eşi ve oğlu arasında olanları nasıl fark etmiyor? Kayınpeder Serdar’ın gelin olarak Atiye’yi istemesinin ya da ısrar etmesinin sebebini ise kimse araştırmıyor, sorgulamıyor.


Tüm bunlara dikkat edip, yazmama sebep olan ise 7. bölümde olan kaza. Serdar lüks cipi ile hızla ağaca çarpıyor, yaralanıyor. Zaten hasta, tüm olanlara rağmen Atiye onu araçtan çıkarıp kurtarıyor. İyi senaryo üzerinde hareket doğru mu yanlış mı diye tartışmayacağım. Benim dikkatimi çeken ise son model cip o hızla ağaca çarpıyor ve hava yastığı açılmıyor!(!!!) Böyle gaflet olur mu? Hava yastıkları iptal edildi de benim mi haberim yok?


Bu dizi ile ilgili olumlu olduğu kadar olumsuz yorumlar da çok. Özellikle yabancı dildeki ismi ile ilgili. Anlam olarak isim uygun olabilir ama benim de bildiğim kadarıyla özel isimler tercüme edilmez. Bu konuyu çeviri yapan tercüman arkadaşlara da sordum, aynı fikirdeler.


Dizi ile ilgili yorumları araştırırken iki ayrı haber gördüm. Biri “Çekimler sırasında dizi setinde çalışan Hasan Karatay merdivenden düşerek yaşamını yitirdi. Sinema Televizyon Sendikası, Karatay’ın güvencesiz çalıştırıldığını, alınmayan iş güvenliği önlemleri sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı. 2019 Nisan’da yaşanan bu olayın hukuksal olarak ne aşamada olduğunu hâlâ bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey, sigortasız çalıştırılan bir işçinin sette çalışırken öldüğü ve sonrasında neredeyse hiçbir basın organında bu haberin yer almayışı.” (https://arkeofili.com/arkeolojinin-gozunden-bir-atiye-incelemesi/)


Diğeri; yazar Buket Uzuner’in diziye intihal davası açması. “Avukatı Abdullah Egeli aracılığı ile mahkemeye başvuran Buket Uzuner, ‘Atiye’ dizisinin kendisine ait olan ‘Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları’ serisindeki ‘Toprak’ isimli romanından izinsiz kullanıldığını ve sözleşmesiz intihal edildiğini öne sürdü. Uzuner’in avukatı Abdullah Egeli’nin mahkemeye sunduğu dilekçede dizinin yayınının durdurulması için tedbir kararı verilmesi ve fazlaya ilişkin hakların saklı kalması kaydıyla toplam 51 bin TL tazminatın yasal faizi ile OG Prodüksiyon Medya Hizmetleri A.Ş. ve Neftlix Internatıonal B.V.’den tahsil edilmesi talep edildi.” Tabii konu yargıda olduğu için yorum yapmıyoruz, bilgi veriyoruz. (https://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat/buket-uzunerden-atiye-dizisine-intihal-davasi-41617300)


Bu kadar emek ve yatırımın olduğu dizide böyle olaylar yaşanması üzücü. Gene de 3. sezonu bekleyen izleyicisi çok. Bakalım bu yorum ve eleştirileri göz önüne alıp final sezonunda bir toparlanma olacak mı? Bekleyip, göreceğiz.


Editör: Demet Yener

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube