AŞKI BULMANIN VE KORUMANIN YOLLARI – KÜRŞAT BAŞAR

En son güncellendiği tarih: May 9


Nazan Duman Türkşen //

Editör: Burçin Kahraman

1996 yılında, lise öğrencisiyken, gazetelerin kitap eklerinde bu kitabın tanıtımını gördüğümde, hiç ilgimi çekmemişti. İsmine aldanıp magazinsel bir çalışma sanmıştım, yazılarını hevesle takip ettiğim gazeteciden beklemediğim bir hamle. Ancak arka kapaktaki alıntıyı gördüğümde okumaya karar verdim, iyi ki de yapmışım çünkü “liseli aklım/yetişkin aklım” karşılaştırması yaptığımda, hala en sevdiğim kitaplardan biri diyebilirim.

"İnsanların sürekli -her anlamda- birbirini öldürdüğü, sonra da "Don't worry, be happy" gömlekleri giydiği bir dünyada, dev haritaların önünde ne kadar oturup araştırsam da kendime bir yer bulamıyorum.

Bir dostum bana ‘Sen sakın gerçek dünyaya çıkma, orda otobüse bile binemezsin.’ Demişti. Ama yıllar sonra, bu çılgın dünyada, kimsenin kalbine inanmayıp her şeyin başkalarınna göre kurulduğu bu tuhaf gezegende, otobüse binmeyi de, başka şeyleri de öğrenmeyi başardım.”

Roman, kısa bir süre için bir tatil kasabasında inzivaya çekilen Nevit’in iç hesaplaşmaları ve yeni tanıştığı halde kapıldığı genç bir kadınla başlıyor. Ardından, kendi bakış açılarıyla Nevit’in hayatındaki karakterleri okuyoruz. Eski sevgililer, kardeşler ve kardeşlerden öte dostlar, yasak aşklar, ayrılıklar, intiharlar... Masalın tersine dönmesinden korkan Selin, tek isteği birlikte bir şarkı söylemek olan Aslı, kaçaklar için mükemmel bir yerde yaşayan Cem... Hepsi, kendi çevremizden insanlar, tanıdıklarımız ve sevdiklerimiz. Mutlu ettiğimiz ve ağlattığımız. Yaşlanan ama olgunlaşmayan Nevit’in hatalarına, hayatımızın bir anında, Nevit’le aynı şekilde olmasa da düşüyor olmamız. Sanırım bu romanı 1996’dan beri sevmekten vazgeçmeyişimin, ve bir şekilde okuttuğum arkadaşlarımın “Gerçekten iyiymiş” demesinin sebebi bu.

Aşkı bulmanın ve korumanın yolları bir macera ya da olaylar kitabı değil, aksine, durgun bir suyu izlemek gibi. Sayfaların akışında sık sık dikkatinizi çeken cümleler oluyor, son derece basit ve sade ama içe dokunan. Bazılarından o anda etkileniyorsunuz, bazıları yıllar sonra bilinçaltınızdan çıkıveriyor ancak asla unutulmuyor.

Eğer işten güçten kafanızı kaldıramadığınız bir dönemden geçiyorsanız, bu roman sakinleşmenize yardımcı olabilir. İşyerinde yoğun bir haftadan sonra evde geçirilen bir pazar gününde ya da sakin bir deniz kıyısında size eşlik etmek için ideal.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube