23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

En son güncellendiği tarih: May 6


Yazıma Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncelerinin ışığında başlayıp bitireceğim. Mustafa Kemal “Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.” diyor. Çocukları sevmeyen insan yönetici olamaz diyen Hz. Ömer’le aynı düşünceyi paylaşıyor. Aydın vicdanlı liderlerin çocuklara sevgi beslediği değer verdiği tarihi bir gerçekliktir. Zalimlerin, firavunların çocukları katlettiği dünyadan, dünya savaşlarından uzak durmak için çocukları sevmek ve çocuklara güzel bir dünya bırakmayı düşlemek dünyayı huzurlu mutlu bir yer yapmaya yeterlidir.


Mustafa Kemal gibi düşünmeyen dünya liderlerinin açtığı savaşlar sonucunda Osmanlı Devleti Trablusgarp’tan Kurtuluş Savaşının sonuna dek aralıksız 11 yıl savaşmıştır. Savaşların sonunda milyonlarca insan şehit ve gazi olmuş, kaybettiğimiz topraklarda esir düşmüştür. İzmir marşında söylenen şu sözleri hatırlarsak durumun vahametini daha iyi anlarız.


İzmir'in dağlarında oturdum kaldım Şehit olanları deftere yazdım. Öksüz yavruları bağrıma bastım Kader böyle imiş ey garip ana Kanım feda olsun güzel vatana

Kurtuluş Savaşı bittiğinde Atatürk ve silah arkadaşları gibi düşünen Türk halkı yetim ve öksüz yavrulara bir yuva bulabilmek acılarını dindirebilmek için Darüşşafaka gibi okullar yurtlar açmayı hedeflediler. Yılda bir gün de olsa minik yavruların yüzünü güldürmek hediyeler almak eğlendirmek istediler. Özgürlüğümüzü dünyaya ilan ettiğimiz Büyük Millet Meclisini açtığımız kutlu günü çocuklara Atatürk’ün önderliğinde adayarak acı dolu hayatlarına bir gülümseme kondurmayı başardık.


Bugün de aynı bilinci korumalı geliştirmeliyiz. Geçmişin acılarını unutsak da tarihi gerçekleri unutmamalı, yetim öksüz çocukları her daim koruyup kollamayı şehitlerimizin yadigarlarını evlatlarımızdan ayırmamayı boynumuza borç bilmeliyiz. Atatürk’ün ana babalara düstur olacak sözünü değerli velilerimize hatırlatmayı kendime borç biliyorum.


"Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır."

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube