2030 yılında bizi neler bekliyor?
Şimdi sizinle bir oyun oynayalım mı arkadaşlar? Eğer yanıtınız evet ise dediklerimi düşünün. Zihnimizin uçsuz bucaksız boyutlarına ulaşmak için bu oyunu oynayacağız. Yaklaşık on yıl sonrasını; orada yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarının değiştiğini ve çoğu insan için katlanılmaz olduğunu düşünün. Hiç hayal ettiniz mi, akşam yemeğinde cırcır böceklerinin ya da solucanların olduğu pizzaların veyahutta karıncaların içtiğimiz çorbaların içinde olduğunu? Cırcır böceklerinin, solucanların ve karıncaların ağızda dağılan tadının damağınızda kaldığını varsayalım. Kendinizi sofranın başında hayal ederken zorlandınız değil mi? Benimle gelirseniz size bilim adamlarının geleceğe yönelik, yaklaşık on yıl sonrası için yaptığı bilimsel araştırmaları sunacağım.


İlk Çağ'da başlayan beslenme alışkanlıklarımız - yeme içme - günümüze kadar uzanırken, biz farkında olmadan birçok değişikliğe uğramıştır. Oxfordshire Bilim Festivali kapsamında düzenlenen sanal etkinlikte buluşan bilim adamları, yapılan araştırmalar sonucu 2030 yılında insanların beslenme alışkanlıklarının değişeceğine dair olgular öne sürdüler. Geçmişten günümüze değişmekte olan ve hâlâ değişmeye devam eden, bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkanların gerçekleşme ihtimalînin çok yüksek olduğunu var sayabiliriz. Yediğimiz pizzaların ve içtiğimiz çorbaların içinde cırcır böceklerinin, solucanların ve karıncaların kullanılacağı söylendi.


Dünya üzerinde bu üç hayvan, çiftlik hayvanlarından daha az tüketildiği için kullanıma uygundur. Bu araştırmalara bakacak olursak, insanlığın gelişimi ile daha birçok değişikliğin olacağını şimdiden söylemek mümkün. Bilimsel araştırmalar ortadayken sonraki yıllarda bizi nelerin beklediğini tahmin edemeyiz veyahutta bilemeyiz. Tıpkı gelecek için öne sürülen çalışmaların gerçekleşmesi ihtimalîni daha önce düşünmediğimiz gibi. Çok korkunç bir geleceğe yelken açtığımızı düşünüyorum. Gelecek dünyanın değişimiyle ilgili adımlar atılacak. Umarım bu çalışmaların aksini iddia eden çalışmalar bir sonraki yıllarda ortaya çıkar ve öyle bir geleceğe maruz kalmayız.


Kaynakça: https://indigodergisi.com/2020/10/laboratuvar-etleri-bocekli-pizzalarEditör: Ayşegül Demir Alhan

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube