11 Yaşında İlk Kitabını Yazan Ali Salih Aslan İle Söyleşi

En son güncellendiği tarih: May 4


Merhabalar, Sosyal Edebiyat Dergisi okurları.

Bu sayımızda, 11 yaşında kitap yazarak Türkiye'nin en genç yazarı olan, gurur duyduğumuz Ali Salih Aslan'ı sizlerle buluşturmak istedik.


1-Ali Salih Aslan kimdir? Nelerden hoşlanır? Boş zamanlarında neler yapar?


Ben 2007 yılında Anamur'da doğdum. 11 yaşındayım. Anamur Vakıfbank Atatürk Ortaokulu' nda 6. sınıf öğrencisiyim. Resim yapmayı, kitap okumayı, boş zamanlarımda farklı etkinliklerle uğraşmayı, hayal kurmayı severim.


2- 11 yaşındasın ve bir kitap yazarak Türkiye’ nin en genç yazarı oldun. Neler hissettiğini bize anlatır mısın?4. Sınıftan bu yana yazdığım hikayemi kitaplaştırmak ve tanıtmak benim için çok büyük bir sevinç ve mutluluk kaynağı oldu. Kitabı okuyanlardan çok güzel tepkiler aldım. Okuyanların beğenmiş olması benim için ayrı bir mutluluk.


3- Bu kadar küçük bir yaşta kitap yazabilmek için çok kitap da okumak gerekir. Kitaplarla aran nasıl? En beğendiğin yazarları ve okumaktan en çok zevk aldığın kitapları söyler misin?


Kitaplarla aram çok iyi. Tabi ki çok kitap okumak gerekir. Kitap okurken kendimi o kitabin içindeymişim gibi hissediyorum. Kahramanlarla birlikle o sahneleri kendi içimde yaşıyorum. En çok sevdiğim yazarlar Adam Blade, Rick Riordan, Fatih Erdoğan. Sayamadığım birçok yazarın da kitabını okudum.


4- Peki kitabın hakkında bize biraz bilgi verir misin?


Kitabım fantastik macera türünde bir kitaptır. Zaten en çok bu tür kitaplar okuyorum. Kitabımda bir grup olağanüstü güçlere sahip arkadaşın güçlerini keşfetmesi ve ardından dünyaya yardım etmeleri anlatılıyor.


5- Karakterleri yaratırken esin kaynağın var mıydı? Varsa bunlar kimdi,çevrenden birileri miydi?


Kendim de bu tür filmler izlediğim ve kitaplar okuduğum için ben de böyle bir kitap yazmaya karar verdim. Karakterleri hayal ederken de önce hangi güçlere sahip olmaları gerektiğine karar verdim. Sonra da bu güçleri karakterlerime dağıttım.


6- En çok hangi karakteri kendine yakın hissediyorsunuz?


Cüneyt'i kendime daha yakın hissediyorum. Çünkü o da fedakar, eğlenceli ve düşünceli. Onun özelliklerini daha çok kendimle ilişkilendiriyorum.


7- Kitabının ana düşüncesi, savunduğunuz olgu neydi?


Büyük güçlere sahip olan kişiler bu gücü boşu boşuna almamışlardır, mutlaka bunun getireceği büyük sorumluluklar da vardır. Dolayısıyla sahip olduğu gücü iyilik için kullanmak ve kötülerle mücadele etmek gerekir. Özetle büyük güç büyük sorumluluktur.8- Kitabın fantastik- macera türünde. Bu türü neden seçtin? En beğendiğin fantastik- macera kitabı hangisi?


Fantastik macera türünü seçtim çünkü bu türü çok seviyorum. Okuduğum fantastik macera türleri arasında en çok "Olimpos Kahramanları” ve “Canavarlar Peşinde” serilerini çok beğendim.9-Birçok insan kitap yazmayı hayal eder ama çok az kişi bunu gerçekleştirir. Sen kitap yazmaya nasıl karar verdin?Ben kitap yazmaya en başta dördüncü sınıfta boş zamanlarımı değerlendirmek ve hobi olarak başlamıştım. Ama sonradan hikâye ilerledikçe ortaya güzel bir konu çıktı. Ve en sonunda da yayınlamaya karar verdik.


10- Kitabının basıldığı yayınevi olan "Hiç Yayınları" ile nasıl temasa geçtin?


Kitabın yayınlanma süreci ile ailem ilgilendi. Ama bildiğim kadarı ile birçok yayınevi ile görüşüldü. İçlerinde bu türü benimseyen ve yayınlayan Hiç Yayınları'nda karar kıldık. Hiç Yayınları' nın sahibi Koray Dündar Bey çok ilgilendi. Kendisine teşekkür ederim.


11- Kitap yazmak vakit alan bir iş. Okula giderken kitap yazmak zor olmadı mı?


Severek yaptığınız işlerde, isterse yıllarca sürsün o işi severek yapıyorsanız zorluk çekmezsiniz. Ben de bu işi çok severek yapıyorum.


12- Fantastik – macera türündeki kitapları sevenler genelde bu tarz filmlerden de hoşlanıyorlar. Senin filmlerle aran nasıl?


Filmlerle aram çok iyi. Fantastik macera türündeki filmleri izlemeyi çok seviyorum ve fırsat buldukça sinemada ya da TV de izlemeye çalışıyorum.


13- Kitabı yazmaya başladıktan sonra, zorlandığın zamanlar oldu mu? Bunun üstesinden nasıl geldin?


Zorlandığım zamanlar tabi ki oldu. Ama bunları üzerine daha fazla düşerek atlattım ve daha fazla zaman harcayarak üstesinden geldim. Hikayeyi nasıl zenginleştirip daha iyi bir hale getireceğimi düşündüm.


14- Annenin öğretmen olması senin için nasıl bir avantaj oldu?


Annemin öğretmen olması benim için hikayedeki imla hatalarını düzeltmede faydası oldu. Ön okumalar yapıp bana her seferinde güzel gidiyorsun diyerek destek oldu. Ama annem fantastik macera değil de klasik edebiyat eserleri okur.


15- Yazmaya karar verdiğinde kimlerin desteğini aldın?


Ailemden, yakın çevredeki akrabalarımdan beni tanıyan birçok kişiden destek aldım. Onlara da buradan teşekkür ediyorum.


16- Senin yaşındaki çocukların çoğu zamanlarının büyük bölümünü bilgisayar başında geçiriyorlar. Sen bilgisayar oyunu oynuyor musun? Bilgisayar başında ne kadar vakit geçiriyorsun?


Evet, tabi ki bilgisayar oyunu oynuyorum fakat sınırı aşmadan zamanı verimli kullanarak. Günde en fazla bir buçuk saat vakit geçiriyorum bilgisayarda.


17- Kitabın basıldığında, eline aldığın zaman neler hissettin?


Kitabım basılıp elime aldığım zaman büyük bir mutluluk ve başarı duygusu hissettim.


18- Kendini ilerleyen yıllarda nerede görüyorsun? Aklında başka projeler var mı?


Kendimi ilerleyen yıllarda daha çok bir mühendis veya bilim insanı olarak görüyorum. Yakın gelecekte ilk olarak kitabımın devamı olan ikincisini yazmak var. Zaten başladım. Bu yaz bitirmeyi düşünüyorum.Yazmaya hobi olarak sürekli devam edeceğim. Çünkü yazmayı seviyorum. Düşündüklerimi kağıda dökmek güzel bir şey.19- Kitabın için imza günü de düzenlendi? Kitabını imzalarken neler hissettin?


Kitabımı imzalarken gurur ve kitabımı okuyanların beğenip beğenmeyeceğini çok merak ettim.

20- En genç yazarlardan olmak hayatında neyi değiştirdi? Sana neler kattı?


Bana büyük bir öz güven ve başarı hissi kattı. Bir eser ortaya koymak bana kendimi değerli hissettirdi ve kendimle gurur duydum.


21- Her anne baba çocuğu kitap okusun ister. Bunun için de sürekli çocuklarını uyarırlar. Kitap yazan bir çocuk olarak, anne babalara, çocuklarına kitapları sevdirme konusunda neler söyleyebilirsin? Onlara ne tavsiye edersin?


Onlara sevdikleri türden kitaplar alsınlar. Mesela sevdikleri filmlerin kitapları olabilir. Sevdiği filmin türünde kitaplar da olabilir.


24- Biz Sosyal Edebiyat Dergisi olarak Türkiye’ nin en genç yazarıyla söyleşi yapmaktan çok onur duyduk. Buradan okurlarımıza son söz olarak ne söylemek istersin?


Bol bol kitap okumalarını ve hayal kurmalarını söylemek isterim. Çünkü hayal kurmadan zaten istenen şeyler elde edilemez. Önce hayal etmeliyiz ki istediğimizi başarabilelim.
© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube