ŞİDDETİN TARİHÇESİ (A HİSTORY OF VİOLENCE )

En son güncellendiği tarih: Nis 23


Şiddetin Tarihçesi adlı film eski sayılabilecek bir film, bende seneler önce izlemiştim, arşivimde var. Bugün paylaşmamın sebebi ise 2 Ekim 'Uluslararası Şiddete Hayır Günü' olması. Genelde böyle günlerde kitap ve film olarak tavsiye listeleri veriyoruz. Bu sefer liste yerine bir tek filmi yazmak istedim (üzerinden 10 seneden fazla geçmesine rağmen bazı sahneler hala aklımda).


Filmin Künyesi:

Vizyon Tarihi: 9 Aralık 2005

Süre: 96 dk

Tür: Dram, Gerilim, Suç

Yönetmen: David Cronenberg

Senarist: Josh Olson

Yapımı: ABD, Almanya

IMDb Puanı: 7.4


Konu: Tom Stall, küçük bir kasabada lokanta işletmektedir. Bir soygunda iki gangsteri etkisiz hale getirdikten sonra birden kendini kasabanın kahramanı olarak bulur. Ancak bu ani başarı, yaşadığı küçük dünyanın dışından bir takım karanlık adamların dikkatini çekecektir. Bu adamlar ısrarla Tom'un geçmişte kendileriyle bir bağı olduğunu düşünmektedirler. Tom bu şöhretten pek memnun görünmezken, 'yaralı yüz' bir arkadaş (Ed Harris) gelerek Tom'a Joey diye hitap etmeye, ona Philadelphia'daki eski günler hakkında sorular sormaya başlıyor. Tom, kanlı bir hesaplaşmaya doğru giderken bir yandan da ailesini bu olanlardan korumak zorundadır. Tom'un, çevresinin sandığından daha karanlık bir geçmişi olabileceği ortaya çıkıyor ve film de adım adım bu 'yeni bilgiler ışığında' Tom'un ve ailesinin yaşamının nasıl değiştiğini inceliyor.


John Wagner ve Vince Locke'un çizgi romanından uyarlanan film, her filmde olduğu gibi seyirciler tarafından hem olumlu hem olumsuz yorumlar almış. Olumlu yorumlar çoğunlukta, bence olumsuz yorumların sebebi farklı bir beklenti içinde olmaları, klasik Hollywood filmi beklemeleri, yönetmeni tanımamaları olabilir. Kitap uyarlamalarına, çizgi film (özellikle süper kahraman) uyarlamalarına alışığız, benim ilgimi çeken ise böyle bir çizgi roman uyarlaması olması. Filmi izlemeden önce çizgi romanı okumak isterdim.


Film aklınıza birçok soru getiriyor: Bir insan kötü biriyse ve bu kötülüğünden pişmanlık duyarsa iyi biri olabilir mi? Kendine yepyeni bir hayat sağlamaya çalışırsa geçmişinden kurtulabilir mi? Yeni kimlik eski kimliğini unutturabilir mi? Bir olay, geçmişe, derinliklere gömülen kötü insanı tekrar gün yüzüne çıkarabilir mi? Çıkarırsa sonuç ne olur?


"Şiddetin Tarihçesi" IMDb puanı yüksek sayılacak bir film olduğu gibi ödül açısından da yüksek sayılı bir film: 2 dalda Oscar adaylığı, 2 dalda Golden Globe adaylığı, BAFTA adaylığı gibi 30 dan fazla adaylığı olan ve ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü Ed Harris, Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü William Hurt, En İyi Amerikan Filmi Bodil Ödülü David Cronenberg, ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü David Cronenberg, Toronto Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Yönetmen Ödülü David Cronenberg, Toronto Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Film Ödülü David Cronenberg gibi ödülleri de kazanmış. Film aynı zamanda BBC 21. Yüzyılın En İyi 100 Filmi listesinde 58. sırada, aynı listede Nuri Bilge Ceylan'ın Once Upon a Time in Anatolia (Bir Zamanlar Anadolu'da, 2011) adlı filmi 55. sırada.


Gündem dolayısıyla hatırladığım filmi, bugünkü bilgimle tekrar seyretmek isterim. Sizlere de izlemenizi tavsiye ederim, şiddetsiz günlerde buluşmak dileğiyle keyifli seyirler...


Editör: Mehmet Keklikçi

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube