ŞARKICI HAZAL - SÖYLEŞİ

En son güncellendiği tarih: May 6


S.E.- Hazal kimdir, sizi kendi kelimelerinizle tanıyalım.


İstanbul'da doğdum. Mutlu, meraklı, öğrenmeyi seven bir çocuktum. 4 yaşında, kendi kendime okumayı yazmayı öğrendim. Aynı zamanda matematikte dört işlem de yapabiliyordum.Doğal olarak benimle ilgili beklentiler hep yüksek oldu. Müziğe, resme, yabancı dillere ve spora ilgim oldu hep. 12 yıl boyunca voleybol oynadım. Daha sonra müzik eğitimi almaya karar verdim.

S.E.-  Müziğe ne zaman, nasıl başladınız?

Kendimi bildim bileli müzik hep hayatımdaydı, vazgeçilmezdi benim için. Eğitim almaya karar vermem ise TV'de Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni izlememle oldu. Daha sonra İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nda eğitimime devam ettim. 1995 yılında ilk albümüm Sevdalım'ı çıkardım. 


S.E.-  Uzun süre spor yapmışken neden kariyerinize müzikle devam etmeye karar verdiniz?

İkisi hep paralel yürüdü aslında. Müzik ağır bastı.

S.E.-  Şarkı söylemek çocukluk hayaliniz miydi, çocukken ne olmak istiyordunuz?

Çocukken hangi filmi izlesem kahramanından etkilenip ben de böyle olacağım diyordum. :)


S.E.- Süha Özgermi desek ne dersiniz?

Nur içinde yatsın, çok güzel bir insandı, benim şansım oldu derim.

S.E.- Hayatınızda dönüm noktası diyeceğiniz bir olay var mı?

İlk albümümün beklediğimden başarılı olması ve sonrasında bambaşka bir hayat...

S.E.- 'En İyi Çıkış Yapan Kadın Şarkıcı' dalında ödülle aday gösterildiniz, ödüller konusunda ne düşünüyorsunuz?

Eskiden de böyle miydi bilmiyorum ama şu anda çoğunu güvenilir bulmuyorum. Ödül sanatçıyı kamçılar, daha iyisini yapmaya teşvik eder, ama sanatçıyı...

S.E.- Zirveye çıkarken ya da zirvedeyken önünüzü kesmeye çalışanlar oldu mu?

İlk dönemlerde farkında bile değildim, ayrıca yapım şirketim beni çok sahiplenmişti ama 2000'den sonra dokuz senelik bir ara vermeme rağmen, yeniden albüm yapıp, başarılı olmamam için yoluma taş koyan çok oldu. 

9-Müziğin zirvesindeyken uzun süre albüm çıkarmadınız, neden?

Yarım bıraktığım eğitimimi tamamlamak istedim. Yeniden albüm yapmak istediğimdeyse sektörde tekel oluşmuştu. Çok uğraştım.

S.E.- Uzun aradan sonra yeni albüm çıkarma sebebiniz ne?

Özlem... Müzikseverlerin sosyal medyada kliplerimin altına yazdığı sevgi dolu, güzel yorumlar ve dön çağrısı.


S.E.-  Müzik piyasasında yaşadığınız kötü bir olay var mı, harcandığınız, sömürüldüğünüzü hissetmek gibi?

Çok... Ama artık geriye bakmak ve gereksiz negatif enerjiyle yüklenmek istemiyorum. Zaman bu insanlara hak ettiklerini yaşatıyor inanın ama bu hallerine sevinecek kadar kalbim taşlaşmadı çok şükür .

S.E.-  Müzik piyasasında vefa var mı, zor gününüzde yardımcı olacak kişiler var mı?

Yok dersem haksızlık olur ama çok az. İş ya da özel tüm ilişkiler çıkara dayalı genellikle. Düştüğünüz anda sırtını dönüyor herkes.

 

S.E.- Müzik piyasasının geleceği için ne düşünüyorsunuz, umut var mı?

Umut her zaman var. Her şey aslına rücu eder. Sabır lazım. Mevcut düzende var olamayınca alternatif oluşumlara temel atıyor gençler ve hep genç kalanlar. Umarım düzeldiği günleri ben de görebilirim.

S.E.-  Ünlü olmak, zirveye çıkmak için “ne olsa yaparım” felsefesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ünlü olmak isteyen yapar yadırgamam ama kendine ve kitlesine saygı duyan, nitelikli, saygın ve kalıcı işler yapmak isteyen bir sanatçı adayının harcı değil bu felsefe. 

S.E.-  Sahneye çıkmak için sadece görünüş ya da yetenek yeterli mi, eğitim de gerekli mi?

Hepsi bir arada olunca tabii ki büyük avantaj ama önce yetenek ve eğitim.

S.E.-  Yeni jenerasyon şarkıcılara ne önerirsiniz?

Uzun koşmak istiyorlarsa, ciddi bir popülarite yakaladıkları anda ana akıma uymak yerine adım adım daha yenilikçi, nitelikli işler yapmaya çalışsınlar ve asla ara vermesinler :)

S.E.- 2000lerde ünlü olan birçok sanatçı bugün unutuldu, piyasadan çekildi, yeni jenerasyon onları tanımıyor. Sizce neden?

Bir şarkıcının yüzünün tanınmasından ziyade şarkı çaldığında sesinin ve şarkılarının tanınması daha önemli bana göre. Günü kurtarmak için kimliksiz bir üretim yaptıysa, yeteneksizse ve açık söyleyeyim torpille bir yerlere getirildiyse şu anda kimsenin tanımaması normal.

S.E.- 90 lar da zirveye çıkmak mı, şimdi zirveye çıkmak mı kolay?

Zirveye çıkmak her zaman zor hele orada kalabilmek daha da zor. Ama kitlelere ulaşabilmek derseniz 90'larda rekabet ortamı çok daha keyifli ve adildi.


S.E.- ”Güvercinler Uçabiliyor mu?” ile ‘kadına şiddet’ konusuna dikkat çektiniz. Neden böyle bir şey yapma gereği duydunuz?

Çünkü her şeyden önce duyarlı bir vatandaşım. Bu benim doğamda var. Haksızlıklara hiç gelemem ve bedeli ne olursa olsun sesimi çıkarırım. Ben de bir kadınım ve yeryüzündeki tüm kadınların eğitimli, meslek sahibi, ayakları üzerinde duran, kendine saygı duyan bireyler olmasını istiyorum. Psikolojik ya da fiziksel şiddetin savunulacak hiçbir tarafı olamaz.Kısa hayatlarımızda güzellikler yaşamak hepimizin hakkı.

S.E.-  Sanatsal değeri olan bir albüm mü yoksa ticari anlamda bir albüm mü çıkarmak istersiniz?

Sanatsal değeri olan bir albüm tercihim. Ama hayatımı da sadece müzik yoluyla idame ettiriyorum. Pop müzik kötüdür, kalitesizdir diye bir şey söylemek de doğru değil. Ortayı bulmak, büyük kitlelere ulaşmak isterim.

S.E.- Yeni albüm projesi var mı?

Yeni bir single hazırladık. Eski bir şarkıyı yeniden seslendirdim. En doğru zamanda dinleyiciye sunmayı planlıyoruz.

S.E.- Albüm için nasıl bir ön çalışma yapıyorsunuz?

Çok şarkı dinliyorum. Doğru şarkıyı bulduğumda nasıl bir düzenleme olmalı ona kafa yoruyorum, yorumum üzerinde çalışıyorum. Ama hiçbir zaman tamam oldu diyemiyorum.:) Seçimlerimde toplumun ve ülkenin genel atmosferi de önemli.

S.E.- Albümdeki hangi şarkıya klip çekeceğinize nasıl karar veriyorsunuz?

Genelde iç sesimi dinlerim bu konuda, bugüne kadar hiç yanılmadım. Ama bazen şirket dayatmalarıyla yanlış şarkılara klip çekilebiliyor. Bu da albümün ve sanatçının kaderini değiştiriyor maalesef.

S.E.-  Geriye dönüp baktığınızda sizi üzen bir şey var mı?

Üzüldüğüm çok şey olduğu kadar mutlu olduğum şeyler de oldu. Hayat böyle. Keşkelerim yerine iyi kilerime odaklanıyorum uzun bir süredir.

S.E.- İdolünüz olan, örnek aldığınız bir sanatçı var mı?

İlham aldığım ama kopyalamadığım çok isim oldu.

S.E.- Hangi sanatçı ile düet yapmak istersiniz?

Dünyaca ünlü isimlerden Alicia Keys, Adele olabilir.Teknikleri mükemmel ama teknikten ziyade derinliği olan, ruhlu söyleyen şarkıcıları seviyorum. Türkiye'de ise ruhuma dokunabilen tek ses Sezen Aksu.

S.E.- Güfte, beste, icra hepsini yaptınız sizce en keyiflisi hangisi?

İcra.


S.E.- Güfte yazdığınıza göre şiirle, edebiyatla aranız nasıl?

Severim, lise yıllarımın birikimi var daha çok. Farklı türlerde kitap okuyorum, ama şiiri biraz ihmal ettim sanırım.

S.E.- Kitap okur musunuz? Kimleri okursunuz? 

Dört yaşımdan beri okur yazarım. İlk önceleri sözlükler de dahil olmak üzere ne bulursam okuyordum daha sonra Dostoyevski, Maksim Gorki gibi rus edebiyatının önemli isimlerini, diğer dünya klasiklerini ve yerli klasikleri okumaya başladım. Meraklı ve öğrenmeye doymayan bir insan olduğum için merak ettiğim, ilgi alanıma giren her konuda da okurum.

S.E.- Sahne dışında farklı bir projede radyo, TV ya da beyaz perde gibi yer almak ister misiniz?

Keyifli bir TV programı yapmak isterdim. Yakın zamanda bunun provalarını youtube kanalımda yapmayı planlıyorum.

S.E.- Belli bir kesim dışında tanınırlığınızın az olması sizce neden?

En cafcaflı dönemlerimde internetin yaygın olmaması büyük dezevantaj maalesef. Kirli magazine prim vermemek, albüm yapmaya uzun bir süre ara vermek, sahne dışında,  farklı platformlarda yer almamak en büyük sebepler. Araştırıp bulan, keşfeden, sevgili ve ilgili kitlemi çok değerli buluyorum. :)

S.E.-  Eleştiriye açık mısınız? Hakkınızda ki olumsuz eleştiri olsa ne hissedersiniz?

Herkes gibi biraz burulurum ama eleştiriye açığımdır. Savunmaya geçmem ve saygısızlaşmam. Doğruluk payı var mı yok mu düşünürüm, analiz ederim. İyi niyetli ve yapıcı eleştirilere saygım sonsuz.

S.E.- Şarkıların, kliplerin internette kolay ulaşılabilir olması sizce iyi mi, kötü mü?

Sektörün tekelleştiği, sanatçının tamamen maddi olanaklarla var olabildiği günümüzde internet ve sosyal medya iyi ki var diyorum.

S.E.- Sosyal medya ile aranız nasıl / ne kadar vakit geçiriyorsunuz?

Teknolojiyi takip eden erken yakalayanlardanım. Tüm hesaplarımı kendim yönetiyorum. Sosyal medyada insanlarla birebir temasta olmak beni çok mutlu ediyor. Birbirimizi daha iyi tanıyoruz. İnsanları tüm etkinliklerimden haberdar edebiliyorum. Hala kavuşmalar yaşanıyor, eski bir tanıdığa rastlamak gibi. Elimden geldiğince vakit ayırmaya, canlı tutmaya çalışıyorum. Unutmadan söyleyeyim "hazalinsayfasi" ismiyle tüm sosyal medya platformlarından bana ulaşabilirler.

S.E.- Bundan sonrası için hedefiniz nedir?

Beni ifade eden, samimi, gerçek şarkılar üretmek ve olabildiğince fazla insana şarkılarımı söyleyebilmek.

S.E.-  Dergimiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Derginizden yine sosyal medya sayesinde haberdar oldum. Bu da benim ayıbım. Ama bu tarih itibariyle sıkı bir abone olacağım. :)

S.E.- Son söz olarak dergimiz okurlarına ne söylemek istersiniz?

Okurlarınızla ve sizinle tanıştığım için çok mutluyum. Mis gibi kitap kokan evlerinde, sağlıklı, mutlu, umutlu, güzelliklerle dolu bir yaşam diliyorum herkese. Bu güzel röportaj için de çok teşekkür ediyorum. Sevgiler...


Hazırlayan: Nihal Doğan Taş- Özgün Onat

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube