ÜÇ İSTANBUL

En son güncellendiği tarih: Nis 20


En merak ettiğim ünü kendini aşıyor mu diye meraklandığım eserler arasında yer aldı. Sayfa sayısı 576 olmasına karşın derinliğine ve geniş bir şekilde ele alınarak bir dizi ya da 1000 sayfayı aşacak bir roman olabileceği aşikâr. Okuması kolay akıcı, bilgileri gerçek tarihin göz ardı etmek istediğimiz kirli yanını ele alacak hemen hemen Süheyla ve Şair Raif dışında iyi ve olumlu bir örneği göremeyeceğimiz mevki, makam ve güçleri ne olursa olsun insanların çıkarcı, şehvet dolu çiğ yanlarını tanıyoruz.


İstanbul'un üç dönemini kahramanların hayatlarına sirayetleri iniş çıkışlarıyla ele alırken memleketin ahvaline acı dolu gözlerle bakan gerçek bir vatansever olarak da Mithat Cemali görüyoruz.


Yazamayan yazar Adnan'ın gerçekçi roman anlayışıyla ham ve kötü taraflarının iyi yanlarıyla ele alınışı romancıların hayali karakter Asımın Nesli gibi örnek insan timsallerinden uzak durması okurun gerçek hayatla bağdaşmasını ve kendisiyle yüzleşmesini sağlayabilir.


Filmi de çekilen romanın yasaklanmasını okuduktan sonra tabii buluyorum. Abdulhamit'in eleştirildiği ahlak çöküntüsünün yoğun olarak ele alındığı romanın filmi başarılı olsa da iyi örnekler barındırmadığından yetişkinlere yönelik olacağından bugün de aynı baskıya maruz kalacaktır. .Edeple eleştirebilmeyi, tarihle yüzleşmeyi başarabileceğimiz günlerin hasretini taşıyorum.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube