Önceliğimiz Ne? / Very Valentine – Adriana Trigiani’nin Çok Sevgililer Günü
İzleyecek film ararken tesadüfen bu filmi gördüm. Zaten biraz ara olsun diye ödüllü, festivallik bir film aramıyordum; gözden kaçan sıradan filmlere bakıyordum. Ve bu film dikkatimi çekti, iki nedeni vardı: Jacqueline Bisset ve Fabio Testi.


İngiliz oyuncu Jacqueline Bisset, çocukluğumun ve gençliğimin beğenilen, güzel mavi gözleriyle dikkat çeken, özenilen yıldızlarındandı. Dip, Gangesterin Kaderi, Şahane Serseri, Sınıf, Gecenin Ötesi, Şark Ekspresinde Cinayet, Havaalanı, Sırlar, Gazino Royal, özellikle de Anthony Quinn ile başrolü paylaştığı Akdenizli filmi hâlâ akıllarda. Altın Küre ödülü olan sanatçı, 2008 yılında 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne katıldı. Yıllar her birimiz gibi onu da etkilemiş ama çok doğaldı, estetik müdahale yok gibiydi.


Fabio Testi'ye gelirsek; İtalyan oyuncu 1970 - 1980 yılları arasında İtalya'da gişe yapan ödüllü filmlerde rol almış, 80 sonrası ise televizyona geçmiş, dizi ve gösterilerde yer almış. Benimle ilgisi ise, bizim dönemimizin unutulmaz cep fotoromanlarının baş oyuncusu olması. Onun olduğu fotoromanlar bayide hemen biterdi, ödünç verilmezdi. Bizler Testi'yi filmleri ile değil fotoromanları ile tanıdık, hayran olduk. Yıllar onu da etkilemiş; gümüş parıltılı saçlar yakışmış ama göbek pek yakışmamış.


Unutmadan filme gelelim: Film, Lifetime tarafından "Kitaptan Ekrana" serisinin bir bölümü için televizyon filmi olarak çekilmiş. Yani yazar Adriana Trigiani'nin "Very Valentine - Çok Sevgililer Günü" adlı kitabının televizyon uyarlaması. Filmin yönetmenliğini ise Menhaj Huda yapmış, senaryolaştırma da Adriana Trigiani'ye ait. Aslında başrollerde; Kelen Coleman, Liam McIntyre, Paolo Bernardini paylaşıyor. Bisset ise büyükanneyi canlandırıyor. Ama ne büyükanne! Canlı, hayata bağlı, ailesinin sevdiği, ailesinden gizli bir aşkı olan, güzel ve müthiş bir büyükanne.


Konusu ise; Greenwich Village'da 1903 yılından beri olan eski bir aile işletmesi, zamana direnememiş ve iflas etmek üzeredir. Aile işini kurtarmak ise, büyükbabası ile çalışan, aynı yeteneklere sahip Valentine'e kalmış. Valentine, 3 kardeşin içinde "akıllı" ya da "güzel" olan değil; "komik" olan. Büyükannesi ile hem atölyeyi idare edip tasarım yapıyor hem de üst katta beraber oturuyorlar. Yaptıkları iş ise kişiye özel gelin ayakkabısı tasarlamak ve el yapımı ayakkabı yapmak. Valentine, gelinler için ayakkabı tasarlıyor ama kendi gelin olmaya niyetli değil, erkek arkadaş edinmek istemiyor. Bu durumda da aile, onu buldukları kişilerle randevuya zorluyor.


Geleneklerine bağlı bir İtalyan-Amerikan ailesi, kalabalık. Böyle olunca da anlaşmazlıklar oluyor tabii. Kimi işi bırakıp hayatınızı yaşayın diyor, kimi değerli mülkü satın diyor, işi kurtarmak isteyen yalnızca Valentine. Ama işler her zaman istendiği gibi yürümüyor; büyükannesi Valentine'i ülkesini tanısın, dinlensin diye İtalya'ya götürüyor. Orada Valentine'i bir sürpriz bekliyor; büyükannesinin sevgilisi. Valentine, İtalya'da hem ihtiyacı olan tasarımları hem de aşkı bulabilecek mi, dedesinden kalan tasarım atölyesini kurtarabilecek mi? Harika Toskana manzaraları eşliğinde film gelişiyor, keyifle izleniyor. Tasarlanan ayakkabılar ise benim gibi Oniomania (Zorlayıcı alışveriş dürtüsü) adayı için büyüleyici, akıl alıcı. Yalnızca 3 şeye karşı bazen kendimi kaybediyorum; kitaplar, ayakkabılar ve mutfak aletleri. Ailece değişik bir film izlemek, biraz kafa dinlemek için uygun bir film. Sıcak, doğal, keyifli. 90 dakika süren filmin IMDb puanı 6,8.
Düzeltmen: Tolga Ziyagil

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube