ÇOCUKTAN GELİN OLMAZ

En son güncellendiği tarih: May 9


İlayda Dülgeroğlu //


Çocuk yaşta yapılan evlilikler, sadece Türkiye'de değil, gelişmiş Batı ülkeleri olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde çokça rastlanan başlıca toplum sorunudur. İki farklı evlilik türü olan bu sorunlardan birincisi yasal evlilik yaşı altında kız ve erkek çocuklarının evlendirilmesi velakin kız çocuklarının kendilerinden yaşça büyük adamlarla evlendirilmesidir. Dünya genelinde küçük yaştaki kız çocuklarının erkek çocuklara oranla 5 kat daha fazla olduğu kanıtlanmıştır.

Çocuk gelinlerin çocukluk dönemini yaşamadan kadınlık rolü zorla üstlerine giydirilmiştir. Haziran 2016 yılında UNICEF raporuna göre dünyada her yıl ortalama 15 milyon kız çocuğu ne yazık ki çocuk gelin olmaktadır. Çocuk gelinlerin yaklaşık olarak 250 milyonu 15 yaşın altında evlendirilmektedir. %42 oranıyla dünya da en çok çocuk gelinlerin yer aldığı Güney Asya'daki Bangladeş 15 yaş altında çocuk gelinlerin olduğu bölgedir. Hindistan'da ise dünyada çocuk gelinlerin yer aldığı 1/3'nü barındırmaktadır. Eğer ki çocuk gelinlerin evlendirilmesi böyle ilerlerse sayının 950 milyon civarında olması öngörülmüştür. Çocuk gelinlerin olmasının başlıca sebepleri yoksulluk, töreler, toplumsal cinsiyet algısı, yerel değerler, eğitim eksikliğidir. Kentsel bölgelerde kıyaslandığında kırsal bölgelerde yaşayan kız çocukları ne yazık ki bu tarz evliliklere daha çok maruz kalmaktadır. Yoksul ailelerin kızları zengin aile kızlarına oranla daha çok çocuk gelin olmaktadır.

Türkiye'de ise çocuk gelinlerin sayısı 181 bin'e ulaşmıştır. Ülkemizde çoğunluklu olarak doğu bölgesinde çocuk gelinler görülmektedir. Başlık parası adı altında aileler kendi evlatlarını satmaktadır. Çocuklar mal veya eşya değildir. Para ile satılamaz, insanlık para ile yaşamını sürdürebilir ancak insanlık para ile satın alınamaz.

Evlendirildikleri adam tarafından dövülen, sövülen, tecavüz edilen ve bu yaşama katlanmak zorunda kalmalarının sebebi ağabeylerinin gözlerini para ve mal hırsı bürümüş olmasıdır. Birçok çocuk gelin kocalarına güçleri yetmediği için intihar ederler. Küçük bir azınlığı ise evlendirildikleri adamı öldürmeye teşebbüs etmiştir. Bunların dışında din tüccarları, 9 yaşında ki bir kız çocuğuna nikah düşer diyerek ortalıkta gezinen cahil, şahsiyetsiz bireyler olduğu sürece ne yazık ki çocuk gelinlerin önüne geçemeyeceğiz. Artık çocuk gelinler olmasın. Unutmayın ki kadın olan bu kız çocukları Tanrı'nın erkeğin kaburga kemiğinden yarattığı, sözde eşit olup ama eşit davranılmayan canlı. Kaç kardeşin var sorusuna "iki tane bir de kız var" cevabına layık olan, evde yemek yok diye dayakla öldürülen, sokakta tecavüze uğrayan, başlık parası için 80 yaşında adamla evlendirilen çocuk gelin (kadın). Bu çocuklar daha kendileri çocukken çocuk dünyaya getirip anne olan, hani cennetin sözde ayaklarının altına olduğu fakat ayaklar altına alınan canlılar. Onlar çocuk gelinler.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube