Çocuğun Cinsel Konulardaki Merakı Dünyayı Tanıma İhtiyacından Doğar
Çocukken çevrenizdekilere dünyaya nasıl geldiğinizi sorduğunuzda şu masalları çok dinlediğinizi biliyorum. Seni leylekler getirdi, kapının önünde bulduk, çingenelerden aldık.


Öncelikle şunu belirteyim çocuğa cinsel bilgi verilmeli mi, verilmemeli mi sorusu söz konusu dahi olamaz. Sorulması gereken soru cinsel eğitimin gerçekle mi, yalanla mı, fantezilerle mi yoksa yarı gerçekle mi olacağıdır.


Çocuğun cinsel konulardaki merakı bu dünyayı tanıma ihtiyacından doğmaktadır. Çocuk anne babadan öğrenemezse başka kaynaklara gider. O da daha "bilgili" bir arkadaşıdır. Bu da anne babaya güveni kaybettirir, çocukta saplantılara yol açabilir. Anne babalar genellikle çocuğun cevapları anlamayacağını düşünürler oysa kısa, basit, gerçek ve net cevaplar bir tehlikeye yol açmaz.


Cinsel eğitim ne çok erken ne çok geç yaşta verilmelidir. Çocuğun gelişim düzeyine uymayan bilgi sorun yaratır.


Gebelik ve doğum hakkındaki sorularda gebelik ve doğumun acı veren yönleri yerine anne olmanın güzelliği ve sevinci üzerinde durulmalıdır.


Yine aynı şekilde kız çocuğunun erkek çocuğun cinsel organının neden kendinde de olmadığını sorması üzerine açıklama "kadının çocuk dünyaya getirmesi için böyle bir yapıya ihtiyacı vardır"dan daha karmaşık olmamalıdır.


Örneğin; "Neden benim de abiminki gibi şeyim yok?" Sorusu üzerine "Kızlar ve erkekler ayrı ayrı yaratılmışlardır. Kızlarda öyle bir şey yoktur çünkü onlar büyüdüklerinde anne olabilsinler. Evet erkeklerin öyle bir şeyi vardır ama anne olamaz bebek yapamazlar." Cevabı uygun olanıdır.


Çocukta cinsiyet farkıyla ilgili sorular 2. Yaşta, doğumla ilgili olanlarsa 3.- 4. Yaşta başlar. Bir gün daha yeni oturmuş keyif kahvenizi içtiğiniz bir anda " Anne, bebekler nereden gelir?" "Ben nasıl oldum?" diye bir soruyla karşılaşabilirsiniz.


Keyif kahvenizi eminim keyifle yudumlamaya devam edeceksiniz çünkü bu yazıda cevabı güzel bir şekilde öğreneceksiniz.


Karşınızda çocuğunuzun olduğunu düşünün ve onunla konuşmaya başlayın. Çocuklar annenin içinden çıkarlar, annelerin içinde çocukların büyümesi için sıcak bir yer, bir bebek yuvası vardır. Bunun adı rahimdir. Bebek bu özel yerde büyür. Rahim annenin bedeninin içinde karnının oradadır. Ama yiyeceğin gittiği mide ile aynı yer değildir. Bebek uzun bir süre burada büyür, gelişir. Bebek dünyaya gelecek kadar büyüdüğünde annedeki bir delikten kolayca dışarı çıkar.


Şimdi şoka uğramamış, nasıl anlatacağınızı, neler demeniz neler dememeniz gerektiğini düşünmeden, güzelce anlatmanın verdiği huzurla kahvenizden bir yudum daha alabilirsiniz.


Sevgilerle…

Psikolojik Danışman, Aile Danışmanı

Berkay EGİN


Kaynakça: Ana - Baba ve Çocuk , Prof. Dr. Haluk Yavuzer


© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube